Zámer Ľudovíta Wintera
Ľudovít Winter kedysi plánoval postaviť na Červenej veži „záhradné“ mesto s hotelom Bellevue, kaviarňou, divadlom, kinom, etnologickým múzeom a kasínom.
Na západnom výbežku Červenej veže sa v minulosti ťažili neogénne pieskovce a využívali sa na stavebné a sklárske účely. Už koncom 19. storočia sa začalo s postupným zalesňovaním Červenej veže a jej premenou na lesopark. Zalesňovanie iniciovali Winterovci – Alexander Winter a Ľudovít Winter. Na začiatku 20. storočia bola na Červenej veži pod skalným previsom vybudovaná umelá jaskynka a začalo sa postupne s výsadbou stromov. V období medzi dvoma svetovými vojnami bola Červená veža vysadená a upravená ako lesopark – výletné mieste pre pešie vychádzky kúpeľných hostí. V roku 1928 – 1929 bola postavená výletná vyhliadková reštaurácia Červená veža. Zámerom investora ale aj architekta bolo postaviť pri Piešťanoch „rozhľadňu“ odkiaľ by bol výhľad až na Trnavu a na Malé Karpaty. Stavbu projektoval a stavebný dozor pri jej výstavbe vykonal piešťanský architekt Gejza Gerenday (1884 – 1944) a stavba, v ktorej dokázal spojiť kaviareň, reštauráciu a rozhľadňu bola významnou funkcionalistickou stavbou.
BEETHOVEN A JEHO VZŤAH K PIEŠŤANOM
UNIKÁTNE ARCHEOLOGICKÉ OBJAVY
Pri novej výstavbe na Červenej veži našli pozostatky nosorožca srstnatého a mamuta, ale aj časti osídlenia starého vyše 20-tisíc rokov. Záchranný archeologický výskup financovaný investorom prebieha v predmetnej lokalite od minulého leta.
Nálezy z obdobia mladšieho paleolitu pravdepodobne vytvorili nositelia tzv. gravettienskej kultúry. Išlo o kultúru lovcov, ktorý sú známi vytvorením Moravianskej venuše, nájdenej v susednom katastri obce Moravany nad Váhom. Táto pôsobivá plastika z mamutieho kla je jednou z najstarších dokladov umenia na našom území.„Objavili sme viac ako tristo kusov štiepanej kamennej industrie, prevažne odpadu, ktorý vznikal pri výrobe kamenných nástrojov. Gravettienskí lovci osídľovali vyvýšené polohy, kde mali dobrý výhľad na stáda divej zveri putujúce údolím Považia k už vtedy existujúcim teplým prameňom pri Piešťanoch. Uvedený spôsob života potvrdzujú i nálezy kostí veľkých cicavcov. Predbežné analýzy ich určili ako pozostatky nosorožca srstnatého a mamuta. Na lokalite sa vyskytlo niekoľko archeologických objektov z obdobia stredoveku až novoveku. Ako príklad môžeme uviesť časť zachovanej kupolovitej pece, stredovekú kultúrnu vrstvu a keramiku,“ potvrdil nám archeológ Peter Grznár.